Pawilon handlowy – pozwolenie czy zgłoszenie?


Pawilon handlowy – pozwolenie czy zgłoszenie?

Szukasz miejsca na prowadzenie sklepu, warsztatu lub punktu usługowego? Zapomnij o wynajmie lokalu – postaw na pawilon handlowy! Myślisz, że to skomplikowane przedsięwzięcie? Za moment zmienisz zdanie. Prowadź swój biznes w wygodny, opłacalny i atrakcyjny sposób.

Pawilon handlowy – co warto wiedzieć przez zakupem

Rozwiązanie to jest coraz chętniej wybierane przez przedsiębiorców, którzy szukają miejsca na prowadzenie własnego biznesu. Pawilon handlowy jest stosunkowo niedrogi, można dopasować go do własnych potrzeb i rozbudowywać zgodnie z potrzebą. Co więcej, pozwala na spore oszczędności – nie trzeba wynajmować lokalu, aby prowadzić sklep. Wystarczy własna działka i odpowiedniej wielkości kontener. A co z budową?

Pozwolenie czy zgłoszenie – jak to jest z pawilonami handlowymi

Wiele zależy od tego, na jakiego typu działalność się decydujemy – czy będzie mieć charakter sezonowy czy całoroczny? Prawo budowlane uwzględnia możliwość postawienia obiektów o charakterze stałym (dopuszczonych do budowy) lub tymczasowym (zgłoszonych do urzędu).

Obiekty o charakterze stałym są połączone na trwale z gruntem i nie nadają się do przenoszenia. W takim przypadku pozwolenie na budowę jest obowiązkowe. W przeciwnym razie sklep czy warsztat może zostać uznany za samowolę budowlaną. Konieczne będzie więc dopełnienie formalności związanych z postawieniem obiektu handlowego.

Za obiekty tymczasowe uznaje się natomiast te pawilony, które nie są trwale połączone z gruntem, nadają się do przenoszenia, a także w przypadku, gdy korzystanie z nich będzie trwało tylko pewien czas. Na postawienie obiektu tego typu nie trzeba otrzymać pozwolenia na budowę – kontener ustawia się na terenie działki wyłącznie na podstawie zgłoszenia. Należy jednak wiedzieć, że w ten sposób obiekt może funkcjonować wyłącznie przez 180 dni. Po tym czasie należy mimo wszystko wystąpić o pozwolenie na budowę.

Która opcja będzie tą najlepszą? Wszystko zależy od Ciebie! Sprawdź nasze możliwości i razem z nami zaprojektuj, a następnie postaw pawilon handlowy!